Przejdź do głównej zawartości

Fish&chips - wersja bezglutenowa paluszków rybnych

Cześć!

  Połączenie ryby z frytkami kojarzy mi się z wakacyjnymi wizytami w smażalniach lub paluszkami rybnymi, które uwielbiałam w dzieciństwie zjadać pieczonymi ziemniakami. Niestety, wszystkie kupne są w panierce zawierającej pszenicę i serwatkę a jakość i ilość mięsa jest w nich znikoma. Postanowiłam sama stworzyć coś, co smakiem i konsystencją zaspokoi moje zachcianki a do tego będzie wykonane ze sprawdzonych składników.

 Wybrałam filety z mintaja, jego mięso jest bardzo chude i delikatne. Ponadto ma małą zdolność do akumulacji metali ciężkich w porównaniu z innymi rybami, więc jest bezpieczny również dla dzieci i kobiet w ciąży. Jest to ryba bardzo popularna i tania, jednak warto zwrócić uwagę na parę rzeczy kupując filety w sklepie. Bardzo ważne jest to, czy posiadają certyfikat MSC. Kupując filety mrożone istotna jest zawartość glazury - tak, żebyście kupili rybę pokrytą warstwą lodu a nie lód z kawałeczkiem ryby w środku :)

Co potrzebujecie:
-około 500g filetów z mintaja (waga zamrożonych)
- 1 jajko
- bezglutenową mąkę (u mnie ryżowa+ziemniaczana)
-przyprawy: papryka słodka, sól ziołowa, świeżo mielony pieprz
- sok z cytryny
-czerwona cebula
- 3 średnie ziemniaki
-olej rzepakowy

Zaczęłam od rozmrożenia mięsa, następnie przyprawiłam je, pokroiłam na kawałeczki i zblendowałam na papkę. Dodałam jajko, pokrojoną w kostkę czerwoną cebulę i dosypywałam mąki do uzyskania konsystencji pozwalającej na uformowanie kulki z mięsa bez przyklejania się jej kawałków do dłoni. Konsystencja powinna pozwolić Wam usmażyć kotlecika na patelni, bez rozpływania się i nie powinna sprawiać problemów z przewracaniem na drugą stronę.

Idealnie komponują się z frytkami własnej roboty pieczonymi w piekarniku, które wykonuje się bardzo łatwo:
 3 ziemniaki dobrze wyszorowałam, pokroiłam w słupki i przyprawiłam (u mnie przyprawa do ziemniaków, wędzona papryka w proszku, sól). Naczynie lekko natłuściłam i ułożyłam w nim frytki. Piekłam około godzinę w 180 stopniach.

  A oto efekt końcowy :) Było pysznie! 



Ponieważ kotlecików wyszło sporo, drugiego dnia ugotowałam młode ziemniaczki w mundurkach i zjadłam w towarzystwie świeżej żółtej fasolki szparagowej :) Polecam!













Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bezglutenowy chleb ryżowo-ziemniaczany

Witajcie  Powrót ma uczelnię to czas,w którym marzę o tym, by doba zaczęła trwać 48h. Nie wyrabiam się z niczym, do tego kończy się pieczywo, w sklepie nie kupię czegoś, czego jestem pewna na 100%. Często piekę po nocach/ późnym wieczorem. Dziś się udało- zajęcia po południu odwołane, można było zjeść ciepły obiad i nadrobić zaległości w kuchni.  Zainspirowana chlebem z Alriso, który próbowałam w Pradze zakupiłam mąkę ryżową i postanowiłam go odtworzyć. Przeczytałam jednak, że dodatek mąki ziemniaczanej lub ziemniaków nadaje pieczywu wilgotności, sprawia, że ma chrupiącą skórkę i mokry, miękki środek. Tak też wyszło :) Co potrzebujecie: mąka ryżowa (około 550 gramów) mąka ziemniaczana (około 100 gramów) ciepła woda 500ml 2 opakowania drożdży suszonych (14g) sól Wszystkie składniki zamieszałam w dużej misce. Nieco się przestraszyłam, ponieważ ciasto miało konsystencję kaszy manny z mlekiem. Różne myśli krążyły mi po głowie, chciałam je wyrzucić i zapomnieć na ...

Pasztet drobiowy- bez mąki, bułki tartej i mleka!

Witajcie! Niestety, nie wyrobiłam się z dodawaniem przepisów przed świętami. Na swoje usprawiedliwienie powiem tylko, że ten pasztet jest tak dobry, że możecie go upiec na każdą okazję. Co więcej-nawet bez niej! :) Na Boże Narodzenie piekłam go tylko z kurczaka, teraz wymieniłam pierś na indyczą i bardziej mi smakuje. Poeksperymentujcie sami! Ja tym razem użyłam: -350g piersi z indyka -300g wątróbki z kurczaka -3 duże udka kurze wraz ze skórą -jajko -cebula (polecam zwykłą, bo czerwona puści niebiesko-zielony kolor) -przyprawy (sól, pieprz, papryka słodka, gałka muszkatołowa, ziele angielskie i liść laurowy do wywaru) -aluminiowe foremki do pieczenia Nogi z kurczaka i pierś z indyka gotowałam w wodzie z liśćmi laurowymi i zielem angielskim do miękkości. W tym czasie kroję cebulę w kostkę, podsmażam i dodaje oczyszczone wątróbki. Trzymam je na patelni do lekkiego zaróżowienia, nie mogą być całkowicie ścięte - dzięki temu pasztet będzie bardziej "mokry". Jeszcze...

Jasny, 100% żytni chlebek na drożdżach instant krok po kroku

Witajcie! Dziś podzielę się z Wami moim sprawdzonym przepisem na pyszny,  100% żytni chleb na drożdżach instant . Nigdy nie robiłam go na tradycyjnych, także ciężko jest mi przewidzieć efekt. W porównaniu z chlebem na naturalnym zakwasie jego przygotowanie jest wręcz ekspresowe! :)  Kiedyś piekłam i taki–dostałam od koleżanki zakwas w słoiczku, dokarmiałam go i bardzo o niego dbałam, lecz rozstaliśmy się, gdy moje jelita zaczęły się buntować po jego spożywaniu. Jeśli bylibyście zainteresowani przepisami to pytajcie, pewnie coś tam mam jeszcze zapisane na komputerze. Przechodząc do sedna- oto lista składników:   450 gramów mąki żytniej typ 720 („jasnej”)  300 gramów ciepłej (nie gorącej) wody Opakowanie drożdży instant lub dwie łyżeczki (8gramów) 1,5 łyżeczki soli (według uznania, ja lubię, gdy chleb jest lekko słonawy) Pestki słonecznika, dyni, siemię lniane, – to, co lubicie Olej rzepakowy do posmarowania dłoni przy wyrabianiu ...